Často kladené dotazy

FAQ (Frequently Asked Questions) aneb Vaše často kladené dotazy a naše odpovědi na ně.
Pokud jste si již přečetli vše o čtečkách elektronických knih a máte přesto otázky, kontaktujte nás. Nejdříve se však raději podívejte zde, zda už nebyl dotaz zodpovězen.

 

Jak si do čtečky nahraju knihy nebo jiný obsah?
Možné cesty jsou dvě. První je nahráním souboru přes počítač (čtečku spojíte s PC USB kabelem). Tuto možnost bude využívat většina majitelů čteček v ČR. Druhá možnost nahrání obsahu do čtečky je zakoupením knihy přímo přes čtečku - tuto možnost musí podporovat čtečka (buď má klasický prohlížeč webových stránek nebo přímé napojení na knihkupce přes aplikaci ve čtečce). Běžnější způsob je stahování knih do počítače a z počítače zkopírovat do čtečky nebo na paměťovou kartu..

Je displej čteček elektronických knih podsvícen?
Displeje na bázi elektronického inkoustu (E-Ink) nejsou podsvíceny. Laicky řečeno nesvítí, věrně tak "simulují" tištěnou knihu. Perfektně se čtou za světla, dokonce i na tom největším sluníčku. Novější lepší modely (Kindle Paperwhite 3,  PocketBook 631 HD) mají integrované nasvícení displeje, které lze samozřejmě vypnout či regulovat. U starších či levnějších čteček s nenasvícením displejem budete v noci potřebovat lampičku, aby jste na displej ve tmě viděli (stejně jako na běžnou tištěnou knihu). Pořídit můžete buď stolní lampičku nebo přímo kompaktní přenosné bateriové světýlko s úchytem na čtečky. Celou naši nabídku takových lampiček naleznete v kategorii lampičky pro ebook čtečky.

Jak vypadá reklama na Kindlu ve verzích special offers?
Kindle special offers je dotovaná verze čtečky Kindle. V menu a při vypnutém přístroji se zobrazuje reklama partnerů výrobce. Takto vypadá reklama v praxi. Reklama se nikdy nezobrazuje v otevřené knize či dokumentu. Při čtení knihy není čtenář ničím rušen.

Při otáčení stránek displej "bliká", je to normální?
Při změně obsahu displeje (typicky otočení stránky) displej typu E-Ink jakoby problikne. Místo původního textu se na okamžik objeví černá plocha a následně se zobrazí nový text na světlém podkladu. Tento jev se nazývá invertování, je zcela normální a týká se všech čteček s E-Ink displejem. Je to vlastnost tohoto druhu displeje. Invertování trvá velice krátký časový úsek a obecně se dá říci, že invertování je rychlejší, než když obrátíte stránku v tištěné knize. Při čtení, respektive otáčení stránek invertování v podstatě nevadí. Výrobci čteček elektronických knih se však snaží tento jev omezit.a proto lze u většiny ebook čteček v nastavení zvolit, zda se má invertovat po každé stránce nebo po Xté (většinou do 10). Čím více se však zobrazí stránek bez invertování ("vyčištění displeje"), tím více se objevují "duchové", tj. předešlý obsah (můžete si to představit jako prosvítající text následující strany u tištěné knihy).

Jakým způsobem se zprávy (noviny) aktualizuji?
Nové vydání se stahují z internetu. Čtečky jsou vybaveny wi-fi připojením, lze je tedy připojit k internetu u vás doma nebo na veřejnosti, kde je free wi-fi. Stahování periodik (novin, časopisů či blogů) však není běžná funkce čteček.

Jaké soubory, v jakém formátu se dají do ebook čtečky nahrát?
Seznam podporovaných souborů danou čtečkou naleznete v našem e-shopu v popisu každé čtečky. Krom formátů elektronických knih (ePub, PDB, Mobi, ...) zvládají také textové dokumenty .DOC nebo formát .PDF. Některé čtečky zvládají i formáty obrázků nebo poslech MP3 souborů.

Jaké je čtení PDF na čtečkách?
Na čtečkách s displejem s úhlopříčkou 8" a větších je to bez problémů. Na takových čtečkách není problém zobrazit celou stranu najednou, pěkně čitelnou. Na všech menších displejích čteček je to utrpení - pokud nejsou vybaveny funkcí Reflow. PDF je specifický formát, který budete muset zvětšit a pak neustále posouvat  (např. u Kindlů je to hodně krkolomné "stránkování"). Vše záleží od kvality toho daného PDF souboru (laicky řečeno existují textové PDF a naopak zase PDF, které jsou vlastně jen obrázek), ale pokud hodláte číst PDF (technickou literaturu, apod.), určitě si pořiďte čtečku s velkým displejem nebo s podporou funkce Reflow ( Pocketbook, Bookeen).

Slouží jen ke čtení knih, nebo i jiným účelům?
Jak již bylo řečeno výše, některé čtečky zvládají i přehrávání MP3 souborů. Díky připojení k internetu lze lepší čtečky využít pro prohlížení internetových stránek nebo k přístupu k emailu - nutno říci, že díky omezení rychlosti displeje je přístup k internetu spíše nouzové řešení, nikterak uživatelsky příjemné. Krom čtení knih zvládají některé čtečky také jednoduché hry, předčítání textu a mnohé jsou vybaveny slovníky, buď výkladovými či pro přeložení jednotlivých hesel z jednoho jazyku do druhého.

Kde najdu, kde si mohu stáhnout knihy, kterou jdou nahrát do čtečky?
Knihy lze zakoupit přes internet. Knihy, u kterých vypršely autorské práva, je možné zdarma stáhnout z internetu a nahrát přes počítač to čtečky. Pokud vás toto téma zajímá více, pokračujte na přehled zdrojů elektronických knih.

Jak dlouho trvá nahrání jedné knihy?
Elektronické knihy nejsou datově náročné, nahrání do čtečky je otázka několika sekund. I nakopírování celé knihovny je tak rychlý proces ;-)

Pokud jste zde nenašli odpověď na váš dotaz, kontaktujte nás.

Odeslat článek známému   Vytisknout