Vše o čtečkách elektronických knih
Vše o ebook čtečkách
Klikněte zde a zobrazí se Vám nabídka kvalitních ebook čteček.
U nás nezakoupíte zboží z tzv. šedého dovozu, ale jen z oficiální distribuce pro CZ.
Čtečky elektronických knih neboli ebook čtečky jsou specializovaná zařízení s displeji na bázi digitálního inkoustu. Text zobrazený na takovém displeji vypadá jako tištěná kniha. Výhody - energetická nenáročnost a šetříte svůj zrak. Díky tomu vydrží čtečka až týdny na jedno nabití, nebo až tisíce otočení stránek a je jasně čitelný text i pod tím největším sluníčkem. Zážitek a komfort je na stejné úrovni jako u tištěné knihy. Ve své čtečce můžete mít uloženy tisíce knih. Některé čtečky nabízí i doplňkové funkce - připojení wi-fi, předčítání textu, slovníky, MP3, apod.
Čtečky elektronických knih
........neboli ebook čtečky, čtečky e-book či ebook readers jsou jednoúčelová zařízení perfektně splňující svůj účel – umožnit čtení knih v digitální podobě v minimálně stejném komfortu, jako když čtete tištěnou knihu.
Srovnání čteček elektronických knih s tištěnými knihami
Můžete říci, že tištěné knihy mají své kouzlo, některé svou historii, atp. A můžete mít pravdu.
Veškeré další plusy jsou na straně e-book čteček:
- Perfektně čitelný displej i na slunci (stejně jako u tištěných knih, takže remíza)
- Můžete si písmo kdykoliv zvětšit nebo zmenšit
- Do paměti čtečky se vejde celá knihovna
- Čtečka váží méně než běžná kniha (držení je tak příjemnější)
- Lze je využívat ke čtení digitální podoby novin a časopisů
- Většina umožňuje připojení na internet, některé podporují slovníky, předčítání knih, přehrávání MP3, apod.
- Papír je největším spotřebitelem stromů
- Dostupnost obsahu (u nás již velmi slušná, v zahraničí si přímo ve čtečce objednáte skoro jakoukoliv knihu)
Elektronické knihy umožňují zobrazovat i počítače, notebooky, dokonce i mobily. Proč dát přednost specializované čtečce ebooků před zařízeními, které už třeba vlastníte? Hlavní důvody jsou dva:
- Displej čteček je na bázi elektronického inkoustu, čtení je příjemné a neunavující oči. Je to jako byste četli opravdovou knihu! Navíc je obsah čitelný I na přímém slunci (tedy žádný zrcadlový efekt, odlesky a špatný kontrast vyjma LCD displejů NXTPAPER tabletů a mobilů TCL )
- Výdrž čteček je několikanásobně větší než u těch nejlepších mobilů nebo notebooků. Na jedno nabití přečtete klidně několik tisíc stran…a to už je pár knížek a týdnů provozu. Jestliže dnešní mobily vydrží den a výdrž notebooku se počítá na hodiny, vítěz pro knihomily je jasný.
Elektronický inkoust jako displej
Pokud rádi čtete knihy a chcete vstoupit do digitální doby, kupte si specializovanou čtečku s displejem, který je vyroben technologii „elektronického inkoustu“ (technologie E-ink). Zapomeňte na všechny zařízení s LCD displeji, vyjma tabletů s označením NXTPAPER.
Výhody elektronického inkoustu a displejů NXTPAPER
- Perfektní kontrast, čitelnost na slunci a za jakýchkoliv jiných podmínek. Šetří vaše oči.
- Nulová spotřeba. Energii displej spotřebovává pouze při změně obsahu displeje – tzn. při otočení stránky ( mimo displejů NXTPAPER ) .
Limity displeje ( mimo displejů NXTPAPER )
- Černobílé i barevné – klasický E-Ink (Carta) displej je černobílý, respektive schopen zobrazovat několik stupňů šedé (většinou 16). Vědci vyvinuli i barevný displej, nesoucí název E-ink Kaleido.
- Nutnost překreslovat displej – Při jakékoliv změně na displeji (pohyb kurzoru, vyjetí okýnka, apod.) je nutné celý obsah displeje překreslit. To není nic nepostřehnutelného, některým čtečkám to trvá déle, některé jsou poměrně rychlé. Při čtení elektronických knížek to nevadí, prodleva při otočení stránky je cca stejná nebo kratší jako prodleva při otočení stránky u tištěné knihy. Použít takový displej pro přehrávání videa ale není z tohoto důvodu možné. Pro čtení knížek však zůstávají geniální. Navíc výrobci neustále pracují na optimalizacích a vylepšeních, překreslování displeje (invertování) již většina čteček redukuje a nemusí jej provádět po každém otočení stránky, ale skoro volitelně podle preferencí uživatele.
- Klasický E-Ink nesvítí, proto pro použití za špatných světelných podmínek potřebujete externí zdroj světla ( nasvícení - prosím nezaměňovat za podsvícení, osvětlení místnosti, lampičku- nejlépe LED). Integrovaným nasvícením již disponují všechny nové generace čteček, (Kindle Paperwhite 2,3,4 , PocketBook Touch Lux 3 627 a vyšší, Onyx Boox POKE a vyšší...)
Co všechny e-book čtečky umí?
Krom samotného zobrazování knih a textových dokumentů v elektronické podobě toho umí čtečky daleko víc, některé modely čteček nabízí např.:
- Slovníky – slovníky jsou použít samostatně nebo v návaznosti na knihu, kterou čtete. Pokud čtete knihu v cizím jazyce, po najetí na dané slovo vám čtečka zobrazí jeho překlad do jiného jazyka či jeho výklad z výkladového slovníku.
- Wi-fi připojení k internetu v některých čtečkách umožňuje stahování obsahu (knížek, aktuálních výtisků novin, apod.). Použití jako webový prohlížeč nebo přístup k emailu není zrovna komfortní, ale jako nouzové řešení poslouží.
- RSS čtečka - možnost prohlížet aktuální zprávy a příspěvky na oblíbených webových stránkách (např. zprávy, blogy, apod.)
- Přehrávání MP3 – hodně lidí při čtení knížky poslouchá i hudbu jako dokreslení nálady nebo prostě jen tak na pozadí. Pro některé čtečky toto není problém, hudební výstup je pak většinou na sluchátka, některé čtečky měly i integrované reproduktory.
- Předčítání obsahu – funkce text to speech (text2speech) jsou pokrokové funkce, které zvládnou knížku přečíst za vás. Převážně je však zatím podpora pouze angličtiny potažmo jiných pro nás cizích jazyků. Pro Kindle 3 (starý model) existuje neoficiální dohrání do této čtečky. Čtečky PocketBook, 632 HD 3, InkPad 740 a čtečky výrobce ONYX jsou vybaveny touto funkcí od výroby. Skvělá funkce pro lidi s vadou zraku.
- Podpora paměťových karet – většina čteček má dostatečnou vnitřní paměť, některé umožňují rozšíření tohoto úložného prostoru pomocí běžných paměťových karet (většinou microSD karty až o kapacitě 32GB, tedy microSDHC).
- Dotykový displej – některé čtečky mají displej dotykový, který umožňuje ovládání čtečky přímo dotyky prstů na zobrazovací ploše displeje. Ze zkušenosti to výrazně ulehčuje ovládání, ale někdo zase nedá dopustit na "stará dobrá" hardwarová tlačítka.
- Dotykový displej a elektromagnetickou vrstvou - tyto displeje ( Wacom , E- ink Mobius, NXTPAPER) Vám umožní používat čtečku za pomocí stylusu také jako zápisník. Absolutní špičkou v tomto oboru je firma Onyx Boox.
Na závěr
Zaujaly vás čtečky elektronických knih? Kupte si čtečku ebook u odborníků - u nás.
Máte otázky? Podívejte se na stránku často kladených dotazů, pokud nenajdete odpověď, zeptejte se nás!
Napište nám svůj telefonní kontakt a zavoláme Vám !
Vybíráte novou ebook čtečku a nevíte, na co se máte zaměřit? Pomůže článek podle čeho vybírat čtečku elektronických knih.
Pokud nenajdete odpovědi na své otázky, napište nám svůj telefonní kontakt a zavoláme Vám !
- » Zdroje knih v elektronické podobě
Rádi bychom vám usnadnili přístup ke knihám v elektronické podobě, proto přinášíme seznam českých a zahraničních zdrojů e-book literatury, novin a časopisů, neboli krmení pro vaše čtečky elektronických knih :-) Knihy je možné koupit v internetových knihkupectvích, některé knihy je možno stáhnout zdarma - všechny ty, jejichž autor zemřel před více jak 70 lety (tím pádem vypršela autorské práva). Některé zdroje (včetně nakladatelství) používají pouze formát PDF, který není pro čtečky dvakrát vhodný. Pokud za knihu platíte, dobře si nejdříve ověřte, zda vaše ebook čtečka nabízený formát zvládne! Samozřejmě lze skoro cokoliv zkonvertovat na počítači do jiného vhodnějšího formátu pro Vaši čtečku, ale vycházíme z toho, že je člověk tvor líný a mnohdy ne technicky zdatný.
- » Podle čeho vybírat čtečku elektronických knih
...přeci podle Vašich požadavků!
- » Často kladené dotazy
FAQ (Frequently Asked Questions) aneb vaše často kladené dotazy a naše odpovědi na ně.
Pokud jste si již přečetli vše o čtečkách elektronických knih a máte přesto otázky, kontaktujte nás. Nejdříve se však raději podívejte zde, zda už nebyl dotaz zodpovězen.